Statut Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich w Łodzi

- TEKST JEDNOLITY -
Uwzględniający zmiany uchwalone na Walnym Zgromadzeniu Członków w dniu 14.05.2011r
STATUT
STOWARZYSZENIA ROBOTNIKÓW CHRZEŚCIJAŃSKICH w Łodzi

Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich jest kontynuatorem Stowarzyszenia o tej samej nazwie utworzonego w 1906 r. pod carskim zaborem. Stowarzyszenie zostało reaktywowane w 1990 roku, po latach hitlerowskiej i komunistycznej delegalizacji. Podtrzymuje nadal idee solidarnościowe, społeczne i niepodległościowe zgodnie z założeniami przyjętymi w czasie utworzenia.

I Postanowienia ogólne
§ 1. Stowarzyszenie zrzesza osoby fizyczne. Do funkcjonowania Stowarzyszenia wymagana jest minimalna liczba 15 członków.
§ 2. Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Łódź, a terenem działalności Stowarzyszenia jest Rzeczpospolita Polska.
§ 3. Stowarzyszenie powołane jest na czas nieokreślony. Posiada osobowość prawną. Działa na podstawie ustawy o stowarzyszeniach.

II Zadania
§ 4. 1. Stowarzyszenie ma na celu wdrażanie poprawnych zasad moralnych w społeczeństwie, propagowanie przestrzegania obowiązków obywatelskich, utrwalanie patriotyzmu, popieranie działalności naukowej, szerzenie kultury, obronę praw pracowniczych oraz obywatelskich, tworzenie grup wzajemnej pomocy, podtrzymywanie wartości chrześcijańskich i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, wspomaganie rozwoju demokracji, działanie na rzecz kombatantów i osób represjonowanych oraz prowadzenie działalności charytatywnej.
2. Stowarzyszenie prowadzi działalność na rzecz ogółu społeczności bez ograniczenia działalności wyłącznie na rzecz członków Stowarzyszenia.

III Środki
§ 5. 1. Stowarzyszenie realizuje statutowe zadania poprzez organizowanie zebrań członków i sympatyków, urządzanie wykładów, konferencji naukowych i szkoleniowych, imprez kulturalnych i edukacyjnych, czytelnictwa, kursów, wystaw artystycznych, organizację wydawania książek, gazet, sponsorowanie inicjatyw i działalności zgodnej z tradycją Stowarzyszenia.
2. Dla realizowania powyższych celów Stowarzyszenie może powoływać sekcje problemowe i tematyczne. Decyzję o powołaniu sekcji podejmuje Zarząd.

IV Członkowie
§ 6 .Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na członków kandydatów, członków czynnych, honorowych i popierających.
§ 7. 1. Członkiem czynnym może zostać osoba pełnoletnia posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych spełniająca dodatkowo jeden z następujących warunków: jest czynna zawodowo, jest emerytem lub rencistą.
2. Na żądanie zarządu, członek zobowiązany jest przedłożyć odpowiednie potwierdzenie zgodności z niniejszym paragrafem ust. 1.
3. Jeżeli członek Stowarzyszenia utraci pracę i pozostanie bez innych źródeł dochodów oraz stan ten utrzyma się przez rok Zarząd podejmuje decyzję w przedmiocie jego dalszego członkostwa w Stowarzyszeniu.
§ 8. Do Stowarzyszenia nie może być przyjęta osoba należąca do innej organizacji, której cele i sposób postępowania są sprzeczne z dobrem polskiego narodu, społeczną nauką Kościoła Katolickiego albo statutem Stowarzyszenia.
§ 9. Kandydat na członka Stowarzyszenia powinien złożyć deklarację z podpisami dwóch członków rekomendujących.
§ 10. 1. Decyzję w przedmiocie nadania osobie kandydującej statusu członka kandydata podejmuje Zarząd w formie uchwały w terminie nie późniejszym niż miesiąc od daty złożenia deklaracji. W razie przyjęcia DECYZJĘ ZARZĄDU PREZES STOWARZYSZENIA POTWIERDZA PODPISEM NA DEKLARACJI KANDYDATA. O odmowie przyjęcia kandydat jest powiadamiany niezwłocznie.
2. Decyzję o nadaniu członkowi kandydatowi statusu członka czynnego lub o przedłużeniu okresu kandydackiego podejmuje najbliższe Walne Zgromadzenie w formie uchwały w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów. Walne Zgromadzenie może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu głosowania w trybie tajnym. Jeżeli Walne Zgromadzenie odmówi nadania członkowi kandydatowi statusu członka czynnego oraz nie wyrazi zgody na przedłużenie okresu kandydackiego, Zarząd na najbliższym posiedzeniu wykreśla członka z listy członków kandydatów.
3. Członka kandydata obowiązują wszystkie obowiązki określone w § 11 oraz korzysta z praw określonych w § 12 pkt. a), b), c).
4. Kandydatowi, któremu odmówiono przyjęcia w poczet członków przysługuje prawo odwołania do walnego zgromadzenia członków. W przypadku zgłoszenia zapowiedzi odwołania, Zarząd zobowiązany jest zawiadomić kandydata o terminie walnego zgromadzenia w trybie zawiadamiania członków czynnych. Decyzja Walnego Zgromadzenia jest ostateczna.
§ 11. Członkowie czynni są zobowiązani:
a) do przestrzegania ogólnie uznanych zasad etycznych i patriotyzmu,
b) szerzenia idei Stowarzyszenia,
c) przestrzegania statutu i uchwał Stowarzyszenia,
d) wniesienia wpisowego i płacenia składek w wysokości ustalonej przez Walne Zgromadzenie. Zarząd może, na uzasadniony trudną sytuacją materialną, wniosek członka zwolnić go od płacenia składek w całości lub w części.
e) uczęszczać na zebrania.
§ 12. Członkom czynnym przysługuje:
a) uczestniczenie w imprezach i zebraniach Stowarzyszenia,
b) ulgowe korzystanie z urządzeń Stowarzyszenia zgodnie z regulaminem,
c) składanie wniosków,
d) zgłaszanie kandydatów oraz czynne i bierne prawo wyborcze do wszystkich organów Stowarzyszenia z zastrzeżeniem określonym w § 22 ust. 3.
§ 13. Członkiem popierającym może zostać osoba fizyczna lub osoba prawna, która radą, czynem lub finansowo wspiera Stowarzyszenie.
§ 14. Tytuł członka popierającego nadaje zarząd, z zachowaniem postanowień zawartych w § 8. Członka popierającego nie obowiązują wymogi § 11 pkt. c, d, e.
§ 15. Członkostwo honorowe nadaje walne zgromadzenie uchwałą, na wniosek zarządu, osobom szczególne zasłużonym dla Stowarzyszenia albo społeczeństwa.
§ 16. Członków honorowych nie obowiązują postanowienia §. 11 pkt. d), e), natomiast przysługują prawa określone w §. 12 pkt. a), b) i c).
§ 17. Członkostwo ustaje w wyniku:
a) wystąpienia,
b) wykreślenia przez Zarząd,
c) wykluczenia uchwałą Sądu Organizacyjnego.
§ 18. Występujący dobrowolnie lub wykluczony nie może wnosić do Stowarzyszenia jakichkolwiek roszczeń materialnych.
§ 19. 1. Zarząd wykreśla członka z listy z powodu śmierci lub utraty praw publicznych na mocy prawomocnego wyroku sądu. Ponadto Zarząd może wykreślić członka z listy, z następujących powodów:
a) zalegania w płaceniu składek przez okres roku,
b) nie uczestniczenia na dwóch kolejnych Walnych Zgromadzeniach bez usprawiedliwienia,
c) zaistnienia przesłanek, o których mowa w § 7 ust. 3.
2. Zarząd może podjąć uchwałę o skierowaniu wniosku do Sądu Organizacyjnego o wykluczenie członka w przypadku popełnienia przez niego czynu niezgodnego z etyką, naruszanie postanowień statutu (w tym też § 8), niezastosowania do uchwał organów Stowarzyszenia albo nagannego zachowania.
3. Zarząd może zaprosić członka na posiedzenie w czasie rozpatrywania jego sprawy. W razie podjęcia uchwały o wykreśleniu pod nieobecność członka Zarząd zawiadamia go o tym fakcie na piśmie, listem poleconym.
§ 20. 1. Członkowi wykluczonemu albo wykreślonemu przysługuje prawo odwołania do Walnego Zgromadzenia.
2. Odwołanie składa się za pośrednictwem Zarządu, na piśmie w terminie dwóch tygodni od daty otrzymania powiadomienia.
3. Uchwała Walnego Zgromadzenia jest ostateczna.

V Organy Stowarzyszenia
§ 21. Organami Stowarzyszenia są:
a) Walne Zgromadzenie,
b) Zarząd,
c) Komisja Rewizyjna,
d) Sąd Organizacyjny.
§ 22. 1. Organy Stowarzyszenia wybierane są przez Walne Zgromadzenie w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, na okres trzech lat, z zastrzeżeniem określonym w punkcie 2.
2. Walne Zgromadzenie może podjąć uchwałę o wyborach do wskazanego organu w głosowaniu jawnym.
3. Członek Stowarzyszenia nie może jednocześnie pełnić funkcji w kilku organach Stowarzyszenia określonych w § 21 pkt. b), c) i d).
4. Prezes Stowarzyszenia jest wybierany w głosowaniu tajnym, większością ponad 50% głosów członków czynnych, posiadających czynne prawo wyborcze, obecnych na zgromadzeniu, niezależnie od ilości zgłoszonych kandydatur. Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden ze zgłoszonych kandydatów nie uzyska wymaganej większości, zarządza się drugą turę głosowania. W drugiej turze oddaje się głosy na dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze uzyskali największą ilość głosów. W drugiej turze o wyborze decyduje zwykła większość głosów.

VI Walne Zgromadzenie
§ 23. 1. Walne zgromadzenie członków powinno się odbywać co najmniej raz w roku.
2. Na wniosek Komisji Rewizyjnej, 33 % członków czynnych lub z własnej inicjatywy w szczególnie uzasadnionych przypadkach Zarząd zwołuje nadzwyczajne walne zgromadzenie, które ma równorzędne uprawnienia z dorocznym zgromadzeniem.
3. Nadzwyczajne walne zgromadzenie winno zostać zwołane nie później niż w terminie miesiąca od daty złożenia wniosku lub żądania i obradować w sprawach, dla których zostało zwołane.
§ 24. 1. Walne zgromadzenie, względnie nadzwyczajne walne zgromadzenie Zarząd zwołuje wysyłając do wszystkich członków powiadomienia listami poleconymi z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Powiadomienia listem poleconym można nie wysyłać jeżeli członek osobiście pokwituje odbiór powiadomienia lub złoży pisemną dyspozycję o innym sposobie powiadamiania np. na wskazany adres mailowy.
2. Za adres właściwy do doręczeń uważa się ostatni adres podany przez członka w formie pisemnej.
3. W powiadomieniu należy podać termin, miejsce i proponowany porządek obrad. W zawiadomieniu podaje się również termin i miejsce drugiego zgromadzenia, jeżeli w pierwszym terminie nie będzie kworum.
4. Drugi termin Zgromadzenia może być wyznaczony w tym samym dniu po upływie co najmniej 60 minut.
§ 25. 1. Walne zgromadzenie lub nadzwyczajne walne zgromadzenie jest prawomocne w pierwszym terminie, przy obecności co najmniej 50 % członków czynnych.
2. Zgromadzenie zwołane w drugim terminie jest prawomocne bez względu na ilość obecnych.
§ 26. Do wyłącznej kompetencji walnego zgromadzenia należy:
a) powoływanie organów wymienionych w statucie po upływie ich kadencji; zgodnie z §§ rozdziałów VII–VIII–IX,
b) zatwierdzenie sprawozdania finansowego za rok ubiegły,
c) udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej,
d) rozpatrywanie spraw członkowskich,
e) uchwalenie zasad gospodarki na rok przyszły,
f) zbycie lub obciążenie nieruchomości,
g) uchwalanie regulaminów pracy Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Organizacyjnego,
h) podejmowanie uchwał we wszystkich sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych organów Stowarzyszenia.
§ 27. W przypadku, gdy skład organów Stowarzyszenia ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji uzupełnienie ich składu następuje w drodze kooptacji. W pierwszej kolejności skład organu uzupełnia się o osoby, które w ostatnich wyborach do danego organu uzyskały największą ilość głosów, a w razie braku takowych, pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu, dokonują kooptacji spośród pozostałych członków Stowarzyszenia.

VII Zarząd
§ 28. 1. Zarząd Stowarzyszenia jest wybierany w składzie: prezes i czterech do sześciu członków zarządu. Walne Zgromadzenie uchwałą określa ilość członków Zarządu wybieranych na daną kadencję.
2. Na pierwszym posiedzeniu Zarząd wybiera ze swojego składu I i II wiceprezesa, skarbnika i sekretarza.
§ 29. 1. W przypadku utraty możliwości pełnienia funkcji przez członka zarządu w trakcie kadencji zarząd powierza jego funkcje innemu członkowi zarządu, z zastrzeżeniem punktu 2 i § 32.
2. Jeżeli z powodu utraty możliwości pełnienia funkcji przez część członków zarządu jego skład będzie liczył mniej niż pięć osób, zarząd zwołuje zwyczajne albo nadzwyczajne walne zgromadzenie w terminie do dwóch miesięcy w celu uzupełnienia składu zarządu.
§ 30. Do kompetencji Zarządu należy:
a) kierowanie bieżącą pracą Stowarzyszenia,
b) realizowanie uchwał Walnego Zgromadzenia,
c) zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia,
d) planowanie i prowadzenie gospodarki finansowej,
e) zwoływanie Walnego Zgromadzenia,
f) inne czynności określone w statucie.
§ 31. 1. Z zastrzeżeniem punktu 2 Stowarzyszenie reprezentuje na zewnątrz jednoosobowo Prezes lub inny członek Zarządu działający na podstawie upoważnienia Prezesa
2. Podpisu Prezesa i jednego członka zarządu, dla swojej ważności wymagają:
a) zatrudnianie i zwalnianie pracowników,
b) podpisywanie asygnat i wydatków.
§ 32. W przypadku utraty możliwości sprawowania funkcji prezesa, I wiceprezes kieruje pracą zarządu i w ciągu dwóch miesięcy zwołuje walne zgromadzenie w celu wyboru prezesa.
§ 33. W przypadku gdyby zarząd nie uzyskał absolutorium Walnego Zgromadzenia podlega rozwiązaniu. Prowadzący obrady ogłasza i przeprowadza wybory nowego zarządu.
§ 34. Zarząd Stowarzyszenia podejmuje uchwały większością głosów obecnych na posiedzeniu. W przypadku równej liczby głosów za i przeciw uchwale, decyduje głos prezesa. Uchwały są ważne jeżeli w zebraniu uczestniczy ponad połowa składu Zarządu.

VIII Komisja Rewizyjna
§ 35. 1. Walne zgromadzenie wybiera komisję rewizyjną w składzie trzech do pięciu osób. Walne Zgromadzenie uchwałą określa ilość członków komisji rewizyjnej wybieranych na daną kadencję.
2. Komisja wybiera ze swojego grona przewodniczącego.
3. Jeżeli w trakcie trwania kadencji z powodu utraty możliwości pełnienia funkcji przez część swoich członków skład Komisji Rewizyjnej będzie mniejszy niż trzy osoby Komisja składa do Zarządu wniosek o zwołanie Walnego Zgromadzenia w celu uzupełnienia składu Komisji. Stosuje się odpowiednio § 29 ust. 2.
§ 36. Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
a) kontrola całokształtu działalności Stowarzyszenia, w szczególności prawidłowości gospodarki finansowej,
b) ocena pracy Zarządu, w tym corocznych sprawozdań finansowych,
c) składanie sprawozdań na walnym zgromadzeniu wraz z oceną działalności Zarządu,
d) wnioskowanie do walnego zgromadzenia w przedmiocie udzielenie absolutorium Zarządowi,
e) wnioskowanie o odwołanie Zarządu lub poszczególnych członków Zarządu w razie nienależytego pełnienia przez nich funkcji,
f) wnioskowanie o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia.
§ 37. Komisja Rewizyjna podejmuje uchwały większością głosów obecnych na posiedzeniu. W przypadku równej liczby głosów za i przeciw uchwale, decyduje głos przewodniczącego. Uchwały są ważne jeżeli w zebraniu uczestniczy ponad połowa składu Komisji.

IX Sąd Organizacyjny
§ 38. 1. Walne zgromadzenie wybiera sąd organizacyjny w składzie trzech do pięciu osób. Walne Zgromadzenie uchwałą określa ilość członków sądu organizacyjnego wybieranych na daną kadencję.
2. Sąd Organizacyjny wybiera ze swojego grona przewodniczącego.
3. Jeżeli w trakcie trwania kadencji z powodu utraty możliwości pełnienia funkcji przez część swoich członków skład Sądu Organizacyjnego będzie mniejszy niż trzy osoby Sąd Organizacyjny składa do Zarządu wniosek o zwołanie Walnego Zgromadzenia w celu uzupełnienia składu Sądu. Stosuje się odpowiednio § 29 ust. 2.
§ 39. Do kompetencji sądu organizacyjnego należy:
a) rozstrzyganie sporów wewnętrznych w Stowarzyszeniu,
b) rozpatrywanie przypadków nieetycznego postępowania członków w życiu publicznym,
c) orzekanie o wykluczeniu członków ze Stowarzyszenia na wniosek Zarządu, udzielanie nagany, a w przypadku naruszenia prawa, kierowanie wniosku do Zarządu o skierowanie sprawy do sądu powszechnego lub organów ścigania.
§ 40. Sąd Organizacyjny podejmuje uchwały większością głosów obecnych na posiedzeniu. W przypadku równej liczby głosów za i przeciw uchwale, decyduje głos przewodniczącego. Uchwały są ważne jeżeli w zebraniu uczestniczy ponad połowa składu Sądu.

X Gospodarka finansowa
§ 41. 1. Fundusze Stowarzyszenia powstają z wpisowego, składek, darowizn i czynszu za wynajem lokali zbędnych dla działalności Stowarzyszenia i prowadzonej działalności gospodarczej.
2. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach.
3. Stowarzyszenie może wchodzić w spółki prawa handlowego. Na wniesienie majątku Stowarzyszenia do spółki konieczna jest zgoda Walnego Zgromadzenia wyrażona w formie uchwały.
4. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§ 42. Dochody z działalności gospodarczej nie podlegają podziałowi między członków lecz przeznaczane są na działalność statutową.
§ 43. Zarząd ma uprawnienie wydatkowania kwot przechowywanych w kasie albo na koncie bankowym, nie może zaciągać, ani udzielać pożyczek bez zgody Walnego Zgromadzenia wyrażonej w formie uchwały.
§ 44. 1. Członkowie zarządu pełnią funkcje bez wynagrodzenia, natomiast mogą otrzymać zwrot poniesionych kosztów związanych z wykonywaniem czynności związanych z funkcjonowaniem Stowarzyszenia, w szczególności przysługuje im zwrot opłat za rozmowy telefoniczne, zwrot kosztów komunikacji, użytkowania na potrzeby Stowarzyszenia prywatnego samochodu itp.
2. O zwrocie poniesionych kosztów decyduje Zarząd na wniosek członka.
§ 45 . Zabronione jest :
a) udzielanie pożyczek lub zabezpieczanie zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi” ;
b) przekazywanie majątku organizacji na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach;
c) wykorzystywanie majątku na rzecz członków , członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego organizacji;
d) dokonywanie zakupów towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osoby bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

XI Przedmiot działalności gospodarczej
§ 46 . Przedmiotem działalności gospodarczej jest zgodnie z PKD:
1/ 52.21.Z – Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy;
2/ 55.10.Z – Hotele i podobne obiekty zakwaterowania;
3/ 58.11.Z – Wydawanie książek;
4/ 58.14.Z – Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków;
5/ 58.19.Z – Pozostała działalność wydawnicza;
6/ 68.20.Z – Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi;
7/ 85.59.B – Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej nie klasyfikowane;
8/ 90.02.Z – Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych;
9/ 90.04.Z – Działalność obiektów kulturalnych;
10/ 91.01.A – Działalność bibliotek.

XII Zmiana statutu i zakończenie działalności
§ 47. Zmiany w statucie Stowarzyszenia może uchwalić walne zgromadzenie albo nadzwyczajne walne zgromadzenie większością 2/3 głosów, przy obecności najmniej połowy stanu członków czynnych.
§ 48. Rozwiązanie Stowarzyszenia może uchwalić walne zgromadzenie albo nadzwyczajne walne zgromadzenie większością 2/3 głosów, przy obecności najmniej 3/4 stanu członków czynnych. W tym samym trybie zgromadzenie decyduje o przeznaczeniu majątku likwidowanego Stowarzyszenia.